Number
operations in daily life situations
Example 1
If the cost of one eraser is ₹ 4, what will be the cost of 2 erasers?
4 + 4 = 8
2 × 4 = 8
The cost of two erasers = 2 × 4 = 8
Example 2
If there are 6 eggs in a box, how many eggs will be there in 5 boxes.
Number of Boxes = 5
Number of Eggs = 6
Total Number of Eggs = 5 × 6 = 30
Exercise
1. If there are 4 toys in a box. How many toys will be there in 9
boxes?
Number of Boxes = 9
Number of toys in each box
= 4
Total Number of toys
= 9 × 4 = 36
2. If there are 3 colour pencils in a packet. How many colour
pencils will be there in 9 packets?
Number of packets = 9
Number of colour pencils in each packets
= 3
Total Number of colour pencils
= 9 × 3 = 27
3. Write the multiplication fact
for the following products
24
3 × 8 ; 12
× 2 ; 2 × 12 ; 1 × 24 ; 24 × 1
45
15 × 3 ; 3
× 15 ; 45 × 1 ; 1 × 45
36
3 × 12 ; 18
× 2 ; 2 × 18 ; 36 × 1 ; 1 × 36
16
2 × 8 ; 4
× 4 ; 8 × 2 ; 16 × 1 ; 1 × 16
Related Topics
Privacy Policy, Terms and Conditions, DMCA Policy and Compliant
Copyright © 2018-2023 BrainKart.com; All Rights Reserved. Developed by Therithal info, Chennai.